Środki ochrony roślin – właściwości i zastosowanie

Środki ochrony roślin – właściwości i zastosowanie

Rośliny ze względu na swoją delikatną budowę i warunki pogodowe narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i osłabienia. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na ich kondycję i wzrost. Pomocne mogą być różnorodne środki ochronne, które wspierają rośliny w ich codziennym życiu.

Czym są środki do ochrony roślin i kiedy je stosować?

Środki ochrony roślin są szeroko stosowane w ogrodach przydomowych, gospodarstwach rolnych i sadach. Wspomagają rozwój roślin i chronią je przed uszkodzeniami i chorobami. Oprócz wspomnianych już funkcji ochronnych środki te zapewniają obfite zbiory, nie naruszając ich jakości ani środowiska naturalnego.

Stosowanie środków ochrony roślin musi odpowiadać konkretnej sytuacji na konkretnej plantacji. Diagnoza musi więc być podstawą doboru i stosowania środków ochrony roślin. Nie tylko wskazuje to na zagrożenie, ale także ocenia, czy jest ono wystarczająco duże, aby wymagało interwencji chemicznej. Obecnie stosowana zasada nie ma na celu całkowitego wyeliminowania szkodników, ale ograniczenie ich aktywności do poziomu poniżej tzw. poziomu szkodliwego ekonomicznie.

Właściwości środków ochrony roślin

W większości przypadków w uprawach komercyjnych stosuje się konwencjonalne pestycydy chemiczne. Te wykazują najszybsze działanie, a przez to są najskuteczniejsze. Zagrożenia dla środowiska są ograniczone przy prawidłowym użytkowaniu zgodnym z przepisami BHP i zaleceniami producenta. Ekologiczne pestycydy stają się coraz ważniejsze. Zawierają substancje pochodzenia naturalnego jak np. ekstrakt z grejpfruta i czosnku.

Organiczne opryski są często stosowane profilaktycznie. Biologiczna ochrona roślin charakteryzuje się również wysoką skutecznością. Mikroorganizmy są wprowadzane do upraw w celu zwalczania szkodników i patogenów bez uszkadzania roślin.

W jaki sposób należy stosować środki ochrony roślin?

Odpowiednie dobranie środków ochrony roślin do rodzaju produkcji i występujących problemów, a także stosowanie dobrych praktyk rolniczych, obniżają koszty działań ochronnych i jednocześnie zmniejszają zagrożenia dla środowiska naturalnego. Co najważniejsze, stosowanie pestycydów jest wówczas nieszkodliwe dla ludzi.

Zawsze należy stosować dawkę zalecaną przez producenta. Zbyt słaby lub zbyt rozcieńczony preparat może być nieskuteczny, a zbyt skoncentrowany zwykle skutkuje pogorszeniem stanu roślin. Większość zabiegów zaleca się robić rano lub wieczorem, poza okresami aktywności owadów zapylających, kiedy temperatury są łagodne. Oczywiście należy wziąć pod uwagę zakres temperatur, w którym dany składnik aktywny jest skuteczny.

Zabieg należy przeprowadzić w odzieży ochronnej, maseczce i okularach. W przypadku kontaktu substancji czynnej ze skórą lub błonami śluzowymi pierwszym krokiem jest dokładne spłukanie wodą.Zaleca się naprzemienne stosowanie środków ochrony roślin. Wybierać należy te, które zawierają substancje czynne należące do innej grupy niż te stosowane dotychczas. Zmniejsza to ryzyko powstania mechanizmów odpornościowych przez patogeny, szkodniki oraz chwasty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *