Triki rysunkowe – ułatw sobie pracę!

Rysowanie może być trudnym zajęciem, ale istnieje wiele trików, które mogą ułatwić pracę i sprawić, że będzie ona bardziej efektowna. Poniżej przedstawiamy kilka znanych lub mniej znanych, ale na pewno lubianych trików rysunkowych w różnych technikach.

Ołówek

 1. Gumka chlebowa – gumka chlebowa to nieocenione narzędzie dla osób, które lubią poprawiać błędy bez niszczenia pracy. Gumka chlebowa jest delikatniejsza niż zwykła gumka i nie zostawia tak mocnych śladów. Można nią wytrzeć ołówek, przetrzeć lub rozetrzeć, aby delikatnie poprawić błędy lub rozetrzeć kolor, aby uzyskać efekt rozmycia. Gumka chlebowa jest szczególnie przydatna dla osób, które za mocno dociskają ołówek lub używają złej twardości, ponieważ pozwala na delikatne poprawienie błędów bez niszczenia pracy.
 2. Różne twardości ołówków – posiadanie ołówków o różnych twardościach pozwala na uzyskanie różnych efektów i precyzji w rysunku. Ołówek o twardości 2B jest miększy i idealny do rysowania cieni, natomiast ołówek o twardości 6B jest twardszy i lepszy do rysowania ciemnych linii. Można również spróbować mieszać ołówki o różnych twardościach, aby uzyskać jeszcze bardziej zróżnicowane efekty. Ważne jest, aby mieć kilka ołówków o różnych twardościach, aby móc dostosować narzędzie do potrzeb rysunku.

Farby

 1. Warstwowe malowanie – akwarele to delikatna technika, w której warstwy farby są nanoszone stopniowo, tworząc efekt głębi i realizmu. Aby uzyskać taki efekt, należy zacząć od najjaśniejszych kolorów i stopniowo dodawać ciemniejsze. Można również spróbować tworzenia warstw o różnej intensywności, aby uzyskać jeszcze bardziej realistyczny efekt. Pamiętaj, aby zawsze suszyć farbę przed naniesieniem kolejnej warstwy.
 2. Mieszanie kolorów na sucho – mieszanie kolorów na sucho polega na połączeniu dwóch kolorów bez użycia płynu. Można to zrobić, rozprowadzając jedną warstwę farby, a następnie nanosząc na nią drugą. W ten sposób uzyskamy różne odcienie i tekstury. Mieszanie kolorów na sucho jest szczególnie przydatne przy tworzeniu drobnych szczegółów lub kiedy chcemy uzyskać bardziej delikatne efekty.
 3. Mieszanie kolorów za pomocą płynu – innym sposobem na mieszanie kolorów jest użycie płynu, takiego jak woda lub medium akwarelowe. Pozwala to na rozcieńczenie farby i uzyskanie bardziej delikatnych odcieni. Można również spróbować mieszać kolory za pomocą płynu, aby uzyskać efekt rozmycia lub gradientu.

Chociaż farby akwarelowe są delikatne, istnieje wiele sposobów na uzyskanie różnych efektów i tekstur. Spróbowanie różnych technik i eksperymentowanie z nimi pozwoli na rozwój umiejętności malarskich i odkrycie nowych sposobów na tworzenie interesujących prac.

Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. “Triki rysunkowe – 13 unikalnych porad”.

Cienkopis i marker

 1. Używanie linijek i kształtów do nakreślania szkicu – cienkopis i marker to narzędzia, które pozwalają na szybkie i precyzyjne nakreślenie szkicu. Można użyć linijek lub gotowych kształtów, aby ułatwić sobie narysowanie symetrii lub dokładnych proporcji. Linijki i kształty to również dobre narzędzia dla osób, które nie są jeszcze doświadczonymi rysownikami i potrzebują pomocy w nakreśleniu szkicu.
 2. Kontrolowanie głębi i tekstury – cienkopis i marker pozwalają na uzyskanie różnych efektów głębi i tekstury w rysunku. Poprzez użycie cienkopisu można narysować bardziej szczegółowe i precyzyjne linie, podczas gdy marker pozwala na szybkie i intensywne pokrycie dużych powierzchni. Można również połączyć te narzędzia, aby uzyskać jeszcze bardziej zróżnicowane efekty.
 3. Korzystanie z różnych końcówek – cienkopisy i markery mają różne końcówki, które pozwalają na uzyskanie różnych efektów. Można używać cienkich końcówek do narysowania precyzyjnych linii lub grubszych końcówek do pokrycia większych powierzchni. Można również użyć końcówki pędzelkowej lub sprayu, aby uzyskać efekt rozmycia lub rozpylenia. Korzystanie z różnych końcówek pozwala na uzyskanie różnych efektów i tworzenie bardziej interesujących prac.

 Akwarele

 1. Używanie wody jako rozcieńczalnika – akwarele to technika malarska, w której farby są rozpuszczane wodą. Można użyć wody, aby rozcieńczyć farbę i uzyskać bardziej delikatne odcienie lub aby uzyskać efekt rozmycia lub gradientu. Woda również pozwala na łatwiejsze rozprowadzanie farby na papierze i uzyskanie bardziej płynnych linii. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że akwarele schną ciemniej niż są na początku nakładane, więc należy uważać z ich rozcieńczaniem.
 2. Korzystanie z różnych rodzajów papieru – akwarele są szczególnie wrażliwe na rodzaj papieru, na którym są nakładane. Papier artystyczny jest najlepszy do tej techniki, ponieważ pochłania dużo wody i zapobiega rozmazywaniu się farby. Można również spróbować różnych gramatur papieru, aby uzyskać różne efekty. Cieńszy papier pozwala na uzyskanie bardziej delikatnych efektów, natomiast grubszy papier pochłania więcej wody i umożliwia tworzenie bardziej intensywnych kolorów.
 3. Korzystanie z różnych narzędzi do nanoszenia farby – istnieje wiele narzędzi, które można użyć do nanoszenia farby w akwarelach. Można użyć pędzli o różnych rozmiarach i kształtach, aby uzyskać różne efekty. Można również użyć patyczków lub szpachelki do tworzenia bardziej ekspresyjnych linii lub rozpylania farby. Możliwości są niemal nieograniczone, więc warto spróbować różnych narzędzi i zobaczyć, co najlepiej sprawdzi się w danej pracy. 

Polecamy przeczytanie artykułu pt. “Porady dla początkujących rysowników”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *