Pracując za granicą należy pamiętać, że spoczywa na nas obowiązek rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym. Wiele osób podejmujących pracę w innych krajach zapomina o tym, że złożenie deklaracji podatkowej i zapłacenie należnego podatku za granicą nie wystarczy. Warto zaznaczyć iż obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego w Polsce obowiązuje polskich rezydentów podatkowych. Rezydentem podatkowym w Polsce jest się w przypadku jeśli posiada się w Polsce centrum interesów lub jeśli przebywa się w Polsce przez co najmniej 183 dni w roku podatkowym. Osoby nie będące rezydentem podatkowym Polski mają obowiązek rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym tylko z dochodów osiąganych w Polsce.
Jak rozliczać dochody osiągnięte za granicą?
Należy sprawdzić czy kraj, w którym osiągnęliśmy dochód ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, bądź inną umowę międzynarodową z Polską. W takim przypadku te dochody mogą nie podlegać opodatkowaniu w jednym z krajów lub w obu krajach na zasadach zwolnienia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia.
W przypadku zasady odliczenia proporcjonalnego dochód należy wykazać w zeznaniu rocznym, zwykle jest to PIT-36 i PIT-ZG lub odliczyć kwotę podatku zapłaconego za granicą, ale nie więcej niż należny podatek z tego tytułu w Polsce (nie uwzględniając odliczeń np. z tytułu składek na ubezpieczenia zdrowotne lub ubezpieczenia społeczne, czy ulgi dla młodych do 26 roku życia dla dochodu z tytułu umowy o pracę). Natomiast zwolnienie z progresją zwalnia z podatku w Polsce, jednak może wpłynąć na stopień skali podatkowej w Polsce.
Ulga abolicyjna
Ulga abolicyjna służy do zmniejszenia różnic pomiędzy podatkiem dochodowym wyliczonym metodą proporcjonalną, a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją. Przysługuje ona osobom mieszkającym w Polsce i jednocześnie osiągającym dochód za granicą.
Zmiana zasad opodatkowania zarobków osób pracujących za granicą
W 2021 roku nadeszły poważne zmiany w uldze abolicyjnej w przypadku dochodów zagranicznych. Ulga została poważnie ograniczona i wynosi teraz maksymalnie 1360 zł. Nowe zasady obowiązują już od stycznia 2021 roku i dotyczą polskich rezydentów podatkowych osiągających dochód w państwach, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania na metodzie odliczenia proporcjonalnego czyli między innymi Australią, Norwegią, Nową Zelandią, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz wieloma krajami Unii Europejskiej.