Budowanie zaufania marki – ważne informacje

zaufanie marki

Czy zaufanie klienta do marki jest ważne?

To pytanie w zasadzie jest pytaniem retorycznym. Rzecz jasna, iż zaufanie klienta wobec marki to kluczowy element marketingu, generowania coraz większych dochodów oraz pozyskiwania nowych klientów. Dlaczego jednak zaufanie konsumenta to podstawa w prowadzeniu biznesu na szeroką skalę? Jak zbudować dobrą więź z klientem lub jak go pozyskać? Jakie są narzędzia do budowania wizerunku marki? Na te pytania odpowiedź powinien znać każdy, kto prowadzi, lub próbuje rozkręcić własny biznes. Zaczynajmy!

Dlaczego zaufanie klienta wobec marki ma tak duże znaczenie?

To bardzo proste. Wyjaśnijmy na przykładzie znanej firmy zajmującej się produkcją soków owocowych. Od lat, idąc do szkoły, pracy czy robiąc zakupy na rodzinny obiad sięgasz po napój, którego markę dobrze znasz. Dlaczego, mimo wyższej ceny wybierasz właśnie ten produkt? Odpowiedź jest banalnie prosta – bo ufasz, że tak jak za każdym poprzednim razem – smak i jakość soku cię nie zawiedzie. Marka posiada wiele różnych produktów, jednak dzięki kluczowemu zaufaniujesteś niemal pewien, że wybierając inną rzecz spod tego samego szyldu, jakość dorówna innym, znanym ci produktom. Podsumowując – zaufanie niesamowicie pomaga w utrzymaniu już zdobytych klientów.

Jak zbudować dobrą więź z klientem?

Podstawą budowania więzi jest dialog. Niezależnie od typu relacji – czy to prywatna, czy między szefem a pracownikiem, czy też między marką a klientem. Podejmując próbę nawiązania więzi, należy zbliżyć się do klienta. Poznać jego życie codzienne, oczekiwania, zastrzeżenia co do produktu. Budowaniu więzi mogą sprzyjać na przykład ankiety, dobrze napisane reklamy aktywność w mediach społecznościowych czy w miarę indywidualne podejście do każdego typu klienta – aby ten poczuł się, jakby miał realny wpływ na to, co otrzymuje od danej marki. 

Jak pozyskać klienta? Narzędzia do budowania wizerunku marki. 

Pozyskanie klienta to pierwsze wyzwanie, z którym mierzy się każda nowa marka wchodząca na rynek. Czy jest to trudne? W teorii nie – każdy zna powiedzenie, iż „reklama jest dźwignią handlu”. Ta teza nie wymaga dłuższych rozmyślań, ponieważ jest w ogromnej części prawdą. Fundamentalnym elementem zwrócenia na siebie uwagi, jest dobre zareklamowanie się. Lecz jakie to jest „dobre”? Nic innego niż skuteczne. Reklama, która z pewnością zadziała to taka, która przedstawi problem potencjalnego klienta, wskaże rozwiązanie oraz korzyści z wybrania właśnie tego środka. Budowaniu marki poza reklamą służy również ogólny jej wizerunek, który kreować można za pomocą mediów społecznościowych, billboardów, plakatów, ulotek… Opcji jest naprawdę wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *