Kominek domowy a centralne ogrzewanie

Posiadanie kominka w domu to nie tylko doskonały sposób na urozmaicenie salonu czy pokoju gościnnego. Można również użyć go do centralnego ogrzewania, co w okresie jesiennym i wiosennym może być wystarczającym źródłem ciepła nawet w dużym domu. Wystarczy zakupić specjalną wersję, tak zwany kominek z płaszczem wodnym, a następnie wpiąć to do instalacji centralnego ogrzewania. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii bliżej.

Upiększenie salonu

Kominek instaluje się zazwyczaj ze względów czysto dekoracyjnych. Może również służyć jako lokalne źródło ciepła, a więc ograniczające się do działania w jednym pomieszczeniu. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet ze względów wizualnych, tworzy charakterystyczny ciepły klimat w pomieszczeniu. Nie jest więc niczym dziwnym, że kominki w salonach i pokojach gościnnych są nierzadkim widokiem. Aby odpowiednio dobrać wersję do zastosowania w danym pomieszczeniu, warto uwzględnić jego lokalizację a także design już na etapie projektowania. Dzięki powyższemu będzie idealnie pasował po wstawieniu na swoje miejsce. Dodatkowo kominek to sposób na praktyczne wykorzystanie miejscowego ogrzewania, jako że salon to pomieszczenie gdzie przyjmujemy gości a także sami spędzamy dużo czasu, warto by temperatura tam była odpowiednio przytulna. Montaż kominka nie jest trudny, jednak warto do tego celu skorzystać z pomocy fachowej ekipy, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie podłączone poprawnie, a spaliny nie będą wydostawać się na pomieszczenie.

Praktyczne wykorzystanie

Kominki nie muszą ograniczać się tylko do tego by ładnie wyglądały oraz dawały ciepło w jednym miejscu domu. Możliwe jest bowiem podłączenie ich do obiegu centralnego ogrzewania, co pozwoli na rozprowadzanie ciepła po całym domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba posiadać odpowiedni rodzaj kominka. Ten zwany jest kominkiem z płaszczem wodnym, czyli przestrzenią w której będzie znajdować się woda obiegu centralnego ogrzewania. Spalanie w środku drewna spowoduje, że ciepło zostanie przekazane wodzie, która następnie z wykorzystaniem dodatkowej pompy będzie przepłynie przez wszystkie kaloryfery w domu. W okresie jesieni oraz wiosny, gdy nie występują jeszcze silne mrozy, takie wykorzystanie kominka może pozwolić nam wcale nie uruchamiać głównego pieca centralnego ogrzewania. Jest to więc rozwiązanie przede wszystkim bardzo ekonomiczne. Dodatkowo możliwe jest takie skierowanie strumienia gorącej wody wytworzonej przez kominek, że będzie ona mogła podgrzewać bojler z wodą użytkową zlokalizowany w piwnicy. Wszystko zależy od inwencji twórczej właściciela.

Jak można się przekonać, posiadanie kominka może nie tylko wspaniale urozmaicić salon, nadać mu ciepłego i przytulnego klimatu. Może również być doskonałym sposobem na ogrzewanie całego domu, w okresie jesieni i zimy. Kupując kominek z płaszczem wodnym, a następnie podłączając go do instalacji centralnego ogrzewania, zapewnimy sobie nie tylko przytulny salon ale i praktyczny sposób na grzanie w całym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *