Naturalne kofaktory wchłaniania substancji odżywczych

Jeśli szukasz sposobów na poprawę wchłaniania składników odżywczych, możesz rozważyć dodanie naturalnych kofaktorów do swojej diety. Kofaktory to składniki odżywcze, które pomagają organizmowi na lepszą bioprzyswajalność i wykorzystywanie innych składników odżywczych. Na przykład witamina C pomaga organizmowi wchłaniać żelazo.

Dodanie naturalnych kofaktorów do diety może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu składników odżywczych, które jesz, a nawet poprawić ogólny stan zdrowia.

Rzućmy okiem na naturalne kofaktory, które możesz dodać do swojej diety:

Minerały

Minerały są podstawowym budulcem życia i znajdują się we wszystkim, od skał po rośliny. Twoje ciało potrzebuje minerałów do prawidłowego funkcjonowania narządów, wzrostu i rozwoju, a także do produkcji energii. Istnieje ponad 40 minerałów, których organizm potrzebuje, ale nie może ich sam wytworzyć; muszą one pochodzić z diety lub suplementów. Ponieważ minerały są tak ważne dla naszego zdrowia, istotne jest, aby wybierać suplementy wysokiej jakości, które zawierają szeroką gamę minerałów.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to związki występujące w owocach i warzywach, które pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami powodowanymi przez toksyny, światło ultrafioletowe, promieniowanie, a nawet normalne procesy metaboliczne. Bez przeciwutleniaczy komórki w całym ciele byłyby stale atakowane, co mogłoby prowadzić do przedwczesnego starzenia się i chorób. Oprócz spożywania większej ilości owoców i warzyw możesz również przyjmować suplement przeciwutleniający, taki jak astaksantyna. Ten silny przeciwutleniacz pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie i występuje zarówno w owocach morza, jak i algach, co czyni go idealnym kofaktorem do dodania do diety.

Witaminy

Witaminy to cząsteczki organiczne, które działają jako prekursory niezbędnych składników odżywczych w całym organizmie. Pomagają regulować procesy metaboliczne oraz wspomagają wzrost i rozwój. Bez witamin organizm nie byłby w stanie wykonywać podstawowych funkcji, takich jak budowa kości czy wchłanianie minerałów. Chociaż ważne jest, aby otrzymywać witaminy z pożywienia, istnieją pewne witaminy, których organizm nie może prawidłowo wchłonąć bez dodatkowych kofaktorów. Na przykład witamina C pomaga organizmowi wchłaniać żelazo i miedź. Oprócz jedzenia owoców i warzyw ze skórką (które dostarczają witamin), możesz również przyjmować suplement multiwitaminowy, taki jak Albion VitaMineral Green Superfood Supplement firmy Albion Minerals. Ten produkt zapewnia szeroką gamę niezbędnych witamin i minerałów, które pomogą poprawić ogólny stan zdrowia.

Aminokwasy

Aminokwasy są budulcem białek i są niezbędne do życia. Pomagają twojemu ciału naprawiać komórki, budować nowe tkanki i wytwarzać hormony i enzymy. Aminokwasy odgrywają również rolę w funkcjonowaniu mózgu i zawierają informacje genetyczne, które składają się na nasze DNA. Ponieważ aminokwasy są tak ważne dla dobrego zdrowia, istotne jest, aby uzyskać je z pożywienia lub suplementów. Istnieje wiele różnych rodzajów aminokwasów występujących zarówno w źródłach roślinnych, jak i zwierzęcych, ale tylko kilka z nich może być wykorzystanych przez organizm do produkcji nowych białek. Najważniejsze aminokwasy nazywane są „niezbędnymi”, ponieważ muszą być dostarczane z pożywieniem, gdyż organizm nie jest w stanie ich wytworzyć samodzielnie. Możesz dodać do swojej diety niezbędne aminokwasy, takie jak L-glutamina lub cytrulina, aby lepiej wchłaniać składniki odżywcze i poprawić zdrowie. 

Bioperine

Bioperine jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga organizmowi efektywniej wchłaniać i wykorzystywać składniki odżywcze. Wykonany jest z ekstraktu z czarnego pieprzu, który od wieków był stosowany w medycynie ajurwedyjskiej jako środek przeciwzapalny i wspomagający trawienie. Bioperine poprawia również biodostępność wielu witamin, minerałów i ziół, w tym witaminy C. W połączeniu z witaminą C bioperyna może zwiększyć wchłanianie nawet o 2000%. 

Piperyna

Piperyna to fitochemikalia znajdujące się w czarnym pieprzu, które pomagają organizmowi skuteczniej wchłaniać składniki odżywcze. Działa poprzez stymulację produkcji kwasów żółciowych oraz zwiększenie wchłaniania jelitowego rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Oprócz wspomagania wchłaniania witamin piperyna zwiększa również zdolność organizmu do wchłaniania aminokwasów, takich jak L-glutamina i kreatyna. Może to pomóc zmniejszyć zmęczenie, jednocześnie poprawiając ogólne wyniki sportowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *