Kotły gazowe – przyszłościowe rozwiązania dla domów

Coraz częściej wybieraną formą ogrzewania nie tylko nowoczesnych domów są kotły gazowe. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają inteligentnej technologii. Energooszczędne rozwiązania zapewniają realne zmniejszenie kosztów eksploatacji – a w wyniku tego większe oszczędności i mniej negatywnego obciążenia środowiska naturalnego. Przyjmuje się, że koszty ogrzewania wynoszą średnio nawet 90% wszystkich kosztów, jakie miesięcznie ponosimy. To ekonomiczne, ekologiczne i bardzo efektywne rozwiązanie dla każdego domu.

Przy wyborze odpowiedniego kotła warto kierować się jego mocą – w oparciu o kubaturę domu i ogrzewanych pomieszczeń. Istotne jest również umiejscowienie budynku względem stron świata. Zbyt duża moc może powodować zużycie nadwyżek gazu, co będzie w dłuższej perspektywie nieopłacalne. Jako, że jednym z zadań kotła, oprócz ogrzewania domu, jest grzanie wody – przed zakupem niezbędne jest zweryfikowanie, jaką ilość ciepłej wody użytkowej będziemy potrzebować i czy kocioł, na który się zdecydujemy, może nam tę ilość zapewnić. Zapotrzebowanie osoby mieszkającej samotnie może być niewystarczające dla rodziny z dziećmi. Nie sposób wspomnieć tu o niewątpliwej zalecie kotłów gazowych jaką jest większe bezpieczeństwo domowników. Dzięki nowoczesnemu designowi i zamkniętej komorze – ryzyko zaczadzenia jest ograniczone do minimum lub nawet całkowicie wykluczone.

Rodzaje kotłów gazowych

W ofercie znajdziemy kotły tradycyjne niekondensacyjne oraz kondensacyjne. Te drugie wyróżnia nowoczesny ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła ze spalin. Oznacza to więc, że ciepło zostaje pozyskiwane również z kondensacji pary wodnej – co nie występuje w przypadku kotłów tradycyjnych. Sprawność nowoczesnych kotłów, w odniesieniu do niekondensacyjnych przewyższa wiec aż 100% normy.

Kotły dodatkowo możemy podzielić na jedno- i dwu-funkcyjne. Kotły jedno-funkcyjne dedykowane są większemu zapotrzebowaniu na cyrkulację wody użytkowej a ich pojemność może sięgać nawet 500 litrów. Kotły gazowe dwu-funkcyjne stosuje się natomiast w mniejszych domach jednorodzinnych czy małych apartamentach, gdzie zapotrzebowanie nie jest tak duże. Niewielkie rozmiary kotła pozwalają na umieszczenie go na ścianie w kuchni czy łazience.

Technologia kondensacyjna pozwala na maksymalne wykorzystanie energii cieplnej przy optymalnym zużyciu paliwa. To najczęściej wybierany typ, gdyż inwestycja w taki kocioł z reguły najszybciej się zwraca. Od kosztów eksploatacji możemy tu również odliczyć rosnące z roku na rok koszty przeglądów czy naprawy. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest jednak od indywidualnych preferencji oraz wielu czynników – na które warto zwrócić uwagę dostosowując parametry kotła. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *