Najważniejsze porady dla początkujących tenisistów.

gra w tenisa

Tenis to coraz popularniejsza forma spędzania aktywnego czasu. Pozwala nie tylko przebiec dużą ilość kilometrów, ale także miło spędzić czas z przyjacielem, a nawet przyjaciółmi w wersji deblowej. Na jego popularność przekładają się coraz większe sukcesy polskich tenisistów. O czym pamiętać, jeśli dopiero zaczyna się przygodę z tenisem? 

Jaką rakietę wybrać na początek? 

Tenisiści lubią zmieniać rodzaj rakiety w trakcie swojej kariery. Wynika to z coraz większych umiejętności i uzyskiwanej siły uderzenia. Na początku poleca się kupować rakiety lżejsze, które pozwolą na lepsze zamachy i większą swobodę ruchów. Z czasem lepsze będą wersje coraz cięższe, bo opanuje się umiejętność wyważenia siły swojego uderzenia. Większe wagowo rakiety pozwolą na większą precyzję. Nie trzeba już uderzać z pełnego wymachu, żeby trafić w rejony linii końcowej. 

Warto wybierać sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość materiałów wykończeniowych. Rama powinna być wykonana z lekkiego włókna węglowego. Owijka z kolei musi dobrze wchłaniać wilgoć i nie powinna obsuwać się w czasie gry. Sama siatka powinna być odpowiednio naprężona i elastyczna w swoim odbijaniu piłki. 

Jakie obuwie do grania dobrać? 

Buty do grania w tenisa powinno być dopasowane do rodzaju nawierzchni, na jakiej zamierza się grać. W trakcie deszczowych dni praktycznie każda podłoże nabiera dodatkowej śliskości. Może to grozić kontuzją. Buty powinny mieć dodatkowe wypustki, które chronią przed poślizgiem. W przypadku nawierzchni sztucznej, akrylowej czy dywanowej wystarczą buty w rodzaju turfów lub lanek. Z kolei na mączkę czy trawę przydać się już mogą specjalne korki, które cechują się większą przyczepnością. 

Czy warto inwestować w dodatkowe lekcje? 

Jeśli ktoś pragnie zostać zawodowym tenisistą to lekcje z zawodowcem są absolutnym priorytetem. Tylko on zapewni odpowiednio wysoki poziom zapoznania się z zaawansowanymi zagraniami na korcie. Jeżeli jednak ktoś bawi się tenisem czysto amatorsko – wystarczy kolega do grania. Podstawowe umiejętności z czasem wytrenują się same, wystarczy jedynie regularnie odbijać między sobą piłkę. 

Jak można urozmaicić swój trening? 

Najlepiej nie rozpoczynać swojego treningu od zaawansowanych meczów. Powinien się on rozpocząć od opanowania podstawowych zagrań. Najlepiej odbijać sobie piłkę między sobą, zwracając uwagę na backhandy i forehandy. Z czasem dojdą takie zagrania jak loby, skróty i woleje. Dobrym treningiem początkowym jest granie „na małym korcie”, które ogranicza się do pól serwisowych. Bardzo ważne jest opanowanie serwisu – z każdym kolejnym graniem powinno dokładać się więcej siły i dokładności.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *