Wpływ jogi na kręgosłup i postawę

yoga rozciąganie pleców

Najpowszechniej praktykowaną i najpopularniejszą formą jogi jest hatha. Ta praktyka obejmuje aktywność fizyczną, obejmującą przyjmowanie serię pozycji zwanych asanami, opierając się równocześnie na technice oddychania, zwanych Pranajama. Celem jogi jest zapewnienie praktykującemu przede wszystkim szeregu fizycznych oraz psychicznych korzyści, warto także wspomnieć o pozytywnym działaniach na postawę i zdrowie kręgosłupa.

Wzmocnienie mięśni

Joga pomaga zwiększyć siłę grup mięśniowych odpowiadających za stabilność postawy, czyli mięśni rdzenia, brzucha oraz pleców. Utrzymywanie pozycji jogi wymaga koncentracji i napięcia całego ciała, dzięki temu mięśnie, które wspierają nasz kręgosłup będą mocniejsze i bardziej sprawne. Mięśnie brzucha i pleców są istotnymi elementami sieci mięśniowej kręgosłup i pomagają w utrzymaniu prawidłową postawę i sprawności ruchowej całego ciała. Kiedy mięśnie te są dobrze wyćwiczone i przygotowane, ból pleców wynikający z przeciążeń może zostać znacznie zredukowany lub nawet wyeliminowany.

Rozciąganie i relaksacja

Joga obejmuje wiele technik relaksacyjnych oraz rozciągających, które zauważalnie zmniejszaja napięcie mięśniowe wynikające ze stresu lub wysiłku. Joga wymaga, aby osoba ćwicząca utrzymywała dane pozy przez od 10, do 60 sekund. Tyle wystarczy, aby, gdy jedne mięśnie napinają się, inne będą rozciągane. Pozwala to na zwiększenie ich elastyczności oraz poprawę wydajności stawów.

Dla osób cierpiących na bóle dolnej części pleców rozciąganie jest niezwykle ważne. Przykładowo, rozciąganie mięśni podudzia pomaga rozszerzyć zakresu ruch w miednicy, zmniejszając tym samym obciążenie odcinka lędźwiowego. Ponadto, podczas rozciągania w trakcie jogi zwiększa się przepływ krwi, umożliwiając tym samym lepszy dopływ substancji odżywczych i wypływ toksyn z tkanek miękkich dolnych części pleców.

Poprawa równowagi i ułożenia ciała

Pozycje jogi służą wyćwiczeniu ciała, aby stało się ono zdrowe i bardziej elastyczne. Konsekwentna praktyka zaowocuje poprawą postawy i zwiększeniem poczuciem równowagi, dzięki temu głowa, ramiona oraz miednicą będą znajdować się we właściwym ułożeniu, co zapobiegnie pogłębianiu się problemów z kręgosłupem. Co więcej, w przeciwieństwie do wielu innych form aktywności fizycznej, joga pomaga wzmacniać i rozciągnąć ciało w symetryczny sposób.

Poprawa świadomość ciała

Utrzymywanie ciała w specyficznych pozycjach, nie tylko poprawia właściwości ciała, ale również uczy o ograniczeniach własnego ciała i jego specyfiki. Zwiększona świadomość swojej motoryki działa jako skuteczny środek zapobiegawczy przed nieprawidłową postawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *